חיפוש

חוסן נפשי, אהבה וביטחון- בעזרת מדיטציה לילדים


אנחנו יכולים ללמד את הילדים שלנו כל מה שנרצה בלי "ללמד" אותם כלל, ורק תחשבו כמה דברים אנחנו רוצים ללמד אותם. ואני לא מדברת פה רק על כישורי חיים או ידע. אנחנו רוצים ללמד אותם חוסן נפשי, יצירתיות, ביטחון, אהבה, ללמד אותם שהם ראויים, ונפלאים ומיוחדים, שהם לא פחות ממתנה. אבל ברגע שננסה "ללמד" אותם את הדברים האלה בצורה מודעת, אופס, איבדנו אותם. ולכן אחד הכלים הנפלאים ביותר לעשות את זה הוא דרך מדיטציה, שזה בדיוק מה שהיא עושה - משפיעה באופן ישיר על גלי המוח ומאפשרת לעצב תבניות מעצימות לכל החיים.


האבולוציה פינקה אותם, את כולנו, במנגנון משומן היטב של למידה המתאפשרת בצורה מדיטטיבית. בגילאי הילדות הפעילות המוחית, הגלים הפועלים במוח, נמצאים בתדר המאפשר למידה חוויתית עצומה, וזאת הסיבה, בין היתר, שמה שהם לומדים בשנות חייהם הראשונות לנו יהיה קשה ללמוד גם במשך חיים שלמים.

הלמידה הזאת, היא לא הלמידה שאנחנו מכירים כ"למידה מודעת", אלא למידה שעוקפת את המודעות ומאפשרת יצירת תבניות במוח, דפוסים, שישפיעו עליהם כל חייהם. הלמידה המדיטטיבית הזאת נצרבת בנו עמוק ותהיו בטוחים שלא נשכח אותה לעולם (בניגוד לחומר שנשנן למבחן, נגיד). ולמה זה חשוב? כי המחשבות שלנו, דפוסי ההתנהגות, תפישת העולם שלנו, כל אלה נגזרים מאותן תבניות ודפוסים שמתעצבים בילדותנו.


זאת הסיבה שאפשר, ומומלץ! להתחיל להשמיע לילדים מדיטציות כבר מגיל אפס, ואפילו ברחם - עם התפתחות איזורי השמיעה במוח. מוזיקה בתדרים מסוימים משפיעה הלכה למעשה על התפתחות האזורים האלה בקרב עוברים ותינוקות, אך גם אם תשמיעו לילדים צעירים מדיטציות "עם מילים" הם אולי לא יבינו את המילים עצמן, אבל תהיו בטוחים שיטמיעו את התדר שלהן, וזה מה שחשוב.


המטרה במדיטציה, בגדול, היא ליצור שקט פנימי המאפשר התבוננות. במוח זה מרגיש כאילו הורדנו הילוך, ואולי בעצם לא כאילו - כש