המתנות שספרי הילדים הביאו לעולם/ שני פרידמן

מעולם לא הייתי בבית שלא היה בו ספר אחד. כלומר, פגשתי מבוגרים שלא מחזיקים ספרי מבוגרים בביתם, אבל בכל בית שיש בו ילדים- נמצאים גם ספרי הילדים.

מעבר למילים, לדפים ולאיורים, ספרי הילדים משמשים ממש כחוט מקשר מעולם המבוגרים לעולם הילדים, ובאמצעותם אנחנו יכולות בקלות וכמעט מבלי להרגיש לעבוד על ההתפתחות הקוגניטיבית, הרגשית והחברתית של הילדים והילדות שלנו.

הסיפור, האיורים, ושעת הסיפור האינטימית יוצרים עבורנו לכמה דקות את הסביבה המושלמת להטמעה של מסרים חינוכיים, היכרות עם העולם כפי שהיינו רוצות שיכירו אותו, הכנה לקראת מעבר/ אירוע חשוב וגם לעיבוד החוויות היום יומיות שהקטנטנים והקטנטנות שלנו עוברים ועוברות.

המתנות שספרי הילדים הביאו לעולם הן רבות ומגוונות, אבל אפרט כאן על כמה חשובות במיוחד-

הרחקה: מעצם היותו של הסיפור ממוקד במישהו אחר- דני/ הארנב/ הצפרדע, הילד שמקשיב לסיפור פתוח יותר להבנה של הסיטואציה ולחשיבה עליה. כשאנחנו מרחיקים את עצמנו מהסיטואציה, במיוחד מסיטואציה כואבת או מפחידה- קל לנו יותר לדבר עליה ולבסוף לעבד אותה.

נקודת המבט: ספר ילדים טוב ונכון, עוסק במסר משמעותי או בהתמודדות עם קושי – מתוך נקודת המבט של הילד. לרוב, כשארצה לדבר עם הילדים שלי על מקרה בו הם פגעו באחר- מה שייצא לי זה בערך "נו נו נו! זה לא יפה להרביץ!"  או איזו הרצאת הטפה אחרת , שאולי לפעמים עובדת בעולם המבוגרים- אבל בעולם הילדים היא תתפס כמאיימת, כרחוקה וכלא ישימה. בעזרת הסיפור אנחנו יכולות לגשת לסיטואציות מורכבת בדרך הנכונה ביותר- שגם תישאר ותוטמע עמוק עמוק בתודעה של האהובים והאהובות שלנו.

זמן קרוב: יש משהו בשעת הסיפור (שמבחינתי היא כל זמן שבו החלטת להקריא לילד.ה שלך סיפור, לא בהכרח לפני השינה) שפשוט מקרב אוטומטית. כשאנחנו יחד, מחובקים, רוכנים לספר, יוצאים יחד להרפתקה שבסיפור- נפעמים, שואלים, מתמקדים, מתלהבים – זהו הזמן המקרב והמיוחד ביותר שמשפיע על הקשר שלנו עם הילד.ה שלנו בצורה הכי חיובית שיש.

אז אילו ספרים מומלץ לקרוא?  

1. פתרון פשוט מאוד

לפעמים גם ברגעים של משבר וקונפליקט, הילדים שלנו יכולים להפתיע עם פתרונות מקוריים שבכלל לא היינו חושבים עליהם.

כל הורה נתקל לפחות פעם אחת (ואולי אפילו פעם ביום) בהתנגדות, בכי, זעם ושלל תגובות מאתגרות של ילדינו- שמגיעות תמיד מתי שאין לנו זמן, בדיוק שאנחנו ממהרים, ובדיוק.... שצריך ללכת להתקלח ולישון!

לביא ואמא, מלמדים אותנו בסיפורם הקסום כיצד להתעלות על הרגעים הקשים הללו, לצלוח אותם יחד- ולצאת מחוזקים יותר. 

איך יוצאים מחוזקים יותר מסיטואציה מאתגרת ושכיחה בין ההורה לילד? 

כיצד פותרים את הקונפליקט בצורה המחזקת את הקשר בינינו לבין ילדינו?

הספר "פתרון פשוט מאוד" מביא בצורה מרתקת וקלילה את גישת התקשורת המקרבת אשר מעמידה את היחסים בין ההורה לילד במרכז, תוך מתן כלים פרקטיים ליצירת שיח חיובי ומקדם- עד לפתרון הבעיה ממקום חזק ויצירתי.
לרכישת הספר 'פתרון פשוט מאוד'

תקשורת מקרבת ספר

2. טיפה של כוח

הילדים והילדות שלנו, מתמודדים ומתמודדות בכל יום עם אתגרים וקשיים רבים. חלקם גדולים, חלקם קטנים, אבל כולם משמעותיים וחשובים לגדילה וללמידה שלהם על העולם. 

כהורים, אנחנו רוצים לתת להם כלים להתמודדות עם הקשיים, מתוך מקום חזק ומעצים. 

בסיפור הנפלא "טיפה של כוח" , אנו מקבלים ההצה לעולמה הרגשי של תמר, ולדרכה המיוחדת להתמודדות עם האתגרים שהיא חווה במהלך היום- טיפות של כוח. 

בליווי איורים מקסימים, הסיפור של תמר מנגיש עבורנו ועבור ילדינו שיח חשוב מאין כמותו, שעוסק בכוחות הפנימיים שלנו ובכוח שבחיבור ובקשר בין ההורה לילד ולילדה,

ומזכיר לנו שלפעמים כל מה שצריך זה טיפה של כוח.

לרכישת הספר 'טיפה של כוח'

Front cover.png 12.5.20 - Adi Israeli.png

3. יום של גאווה

בליווי איורים קסומים וסיפור מופלא, הספר "יום של גאווה" מנגיש עבור ילדינו נושאים חשובים להתפתחותם האישית והחברתית- שוויון, גאווה, סובלנות וקבלת האחר. 

בספר הצבעוני והעליז יפגשו הילדים והילדות משפחות מגוונות, ילדים יחודיים, אהבה מכל הסוגים וגאווה שמתעלה על הבושה.

זהו ספר נהדר אשר פותח אפשרות לשיח בגובה העיניים עם ילדים על אהבה, קבלת האחר, ייחודיות, בושה וגאווה. 

לרכישת הספר 'יום של גאווה'

יום של גאווה
הפיג'מות של אוריקי

4. הפיג'מות של אוריקי

"לישון זה משעמם ולא כיף! מי בכלל רוצה ללכת לישון?" 

אוריקי, בדומה לילדים רבים- פשוט לא רוצה ללכת לישון.

היום שלה מלא ומעניין, ובלילה יש שקט- משעמם!

בספר הנהדר, מוצאת אוריקי הנהדרת פתרונות להתמודדות עם הקושי לגמרי לבדה

ויוצאת בכל לילה למסע מופלא.

לבסוף, אוריקי מגיעה לתובנה חשובה- השקט לא כל כך נורא. 

הספר "הפיג'מות של אוריקי" מנגיש בצורה קלילה את ההתמודדות עם קשיי השינה אצל ילדים, ומשלב בתוכו כלים פרקטיים  שיעזרו לכם ולילדיכם לחבק את השקט הנפלא, המאפשר לנו רגע של עצירה, הרפיה, התבוננות וזמן עם עצמנו. 
בסוף הספר מחכה מדיטציה מיוחדת לשנת לילה מרגיעה, שתלווה אתכם אחרי כל ההרפתקאות והריגושים, אל השינה המבורכת, אל המפגש עם עצמכם, המפגש עם השקט.

לרכישת הספר 'הפיג'מות של אוריקי'

5. כל אחד הוא קצת שונה

המפגש עם האחר והשונה יכול להציף רגשות שונים אצל ילדינו (וגם אצלנו)- מה זה אומר עליו, שהוא כל כך שונה ממני? ומה זה אומר עלי? האם הוא פחות טוב ממני? אולי אני פחות טוב ממנו? 

הסיפור הנפלא והאיורים המתוקים, שובים בקסמם קטנטנים וגדולים כאחד, ומאפשרים לנו לדון עם ילדינו על סוגיה מרכזית ומאוד משמעותית בחיינו ובחיי ילדינו- קבלת השונה וקבלה עצמית. הספר "כל אחד הוא קצת שונה" חשוב ומשמעותי מאין כמותו.

בסופו, תמצאו שאלות מנחות לדיון עם הילד או הילדה שלכם על כל אחד מחלקי הספר- על מנת להעצים את חווית הקריאה והפנמת המסרים בצורה מיטבית. 

לרכישת הספר 'כל אחד הוא קצת שונה'

קבלת האחר וסובלנות.jpg
ספר ילדים בנושא חברות

6. מעשה טוב ומדבק

ספרי ילדים בנושא חברות עוזרים לנו ללמד את ילדינו על רגישות חברתית,

הבנת צרכיו של האחר, הגשת עזרה ובקשת עזרה מחבר.

הספר "מעשה טוב ומדבק" מתאר בפשטות ומתיקות את ההשפעה של מעשה טוב ומסייע לנו לתווך לילדינו את ערכי החברות והרגישות החברתית.

הספר הקסום, ייחודי בפשטותו וביכולתו להנגיש מסר כה חשוב ולעיתים אף מורכב, גם לקטנטנים ולקטנטנות.

לרכישת הספר 'מעשה טוב ומדבק'

במיוחד בימים הקשים שעוברים עלינו ועל הילדים והילדות שלנו, חוסר הוודאות והבלבול הרב- קחו ספר, שבו איתם, וצרו לכם אי של שפיות וקרבה 😊

באתר שלנו תוכלו למצוא ספרים משמעותיים נוספים, וגם מאמרים מעניינים על ספרות ועל משמעות בבלוג המומחים.

 

עו"ס שני פרידמן, אמא של דר ופז, מנהלת מיזם ספרות עם משמעות.

  • Instagram
  • Facebook