חיפוש

סיפורי ילדים לקריאה עם סבתא

עודכן ב: אפר 19

סבתא, ספרי לי סיפור/ גילה ניר

בפעם האחרונה שנכנסתי לחנות הספרים לקנות ספרים לנכד שלי, מצאתי את עצמי בקופה אחרי כמעט 3 שעות ורק עם 2 ספרים. (למרות שהיה 3 ב 100). שמחתי על שלא התפתיתי לקנות עוד וועוד למרות המבצעים אלא בחרתי בקפידה כל ספר ובידי שלל קצת יותר יקר אבל איכותי.

קראתי כל ספר שהיה מועמד , גם אם הוא הומלץ בחום ע"י המוכרים (כן כן בחנות..בעמידה..קריאה מרפרפת) ובחנתי טוב טוב באיזה מסרים חשוב לי להזין את הנפש של הנכד שלי ובעיקר באיזה לא!

מסביבי מלא הורים, סבים וסבתות ש"ממלאים עגלות" בספרי ילדים שבמבצע, חלקם שואלים את הקטנטנים (שמסתכלים על התמונות) איזה ספר "בא לך"?? ואז קונים וקונים.. (יש מבצע) והבית מתמלא ערימות של ספרים..חלקם לא מתאימים, חלקם לא מעניינים את הילדים (מעל או מתחת ליכולת שלהם להבין) ובעיקר בעיקר... מפספסים את המטרה העיקרית של הקראת סיפורים בגיל הרך.

על החשיבות והתרומה הרבה של סיפורים להתפתחות החינוכית, הנפשית, הקוגנטיבית והמנטאלית, כבר הכבירו במילים וניתן למצוא אינסוף חומרים מעמיקים בנושא. לא בכדי התפתח גם תחום טיפולי אפקטיבי שרתם סיפורי ילדים לטיפול ממשי בבעיות רגשיות– בבליותרפיה.

אבל כאן ננסה להתמקד בדברים הפשוטים והעמוקים שאפשר להרוויח מ"סתם" לקרוא יחד סיפור נכון.

יש כמובן מספר כללי אצבע חשובים ביותר בבחירת הספרים כדי להעניק לילד את החוויה הנכונה והאפקטיבית ביותר שאפשר להפיק מסיפור וכמובן את הערכים הנוספים הנילווים לחווית קריאה משותפת.